Ruutti x Grants – Julkista rahoitusta ilman neljä kertaa pidempää hakuprosessia

Ruutti x Grants – Julkista rahoitusta ilman neljä kertaa pidempää hakuprosessia

Ruutti (Pumba Oy) on suomalainen IT-alan yritys, joka tarjoaa kuljetushallinnan, resurssienhallinnan ja varastonhallinnan järjestelmiä sekä integraatio- ja IT-konsultointipalvelua. Yrityksen ratkaisut on suunnattu teollisuusyrityksille, jotka tavoittelevat kasvua ja kilpailuetua logistiikan ja varastonhallinnan alueella.

Ruutti tarjoaa edistyksellisiä IT-konsultointipalveluita, ja pyrkii tehostamaan asiakkaidensa prosesseja ja läpinäkyvyyttä sekä nostamaan henkilöstö- ja sidosryhmätyytyväisyyttä helppokäyttöisten työkalujen avulla.

Selkeä rakenne vie prosessin maaliin

Startupissa jokainen hakemuksien parissa käytetty tunti on pois tuotteelta ja asiakkailta, mutta kun rungon, osaamisen ja ajankäytön antaa ulkopuolisen hoidettavaksi, startup voi keskittyä siihen, missä se on parhaimmillaan.

Yhteistyön ensimmäisessä vaiheessa Ruutti haki yhdessä Grantsin kanssa T&K-avustuksen ja onnistui. Projekti toteutettiin yhdessä Grantsin asiantuntijan Viljami Kivistön kanssa. Ruutin toimitusjohtaja Sebastian Aarnio kuvaa yhteistyötä suorasanaisesti: asiantuntijan kanssa työskentely teki hakuprosessista selkeän ja hallitun.

Viljami osasi luoda erinomaisen rungon, jonka pohjalta lähdettiin rakentamaan hakemusta. Hän kommunikoi selkeästi mitä meiltä vaaditaan. Viljami osasi opastaa meitä prosessin läpi niin, että asiat etenivät tasaisesti ja jouhevasti.”
– Sebastian Aarnio

Aarnio nosti yhteistyön keskeisimmäksi hyödyksi Grantsin asiantuntijoiden kokemuksen ja käytännön osaamisen. Tämä näkyy konkreettisesti siinä, miten asiat muotoillaan hakemuksessa ja minkälaiset asiat toimivat, sekä ajansäästönä. Aarnio arvioi, että hakuprosessi olisi vienyt omatoimisesti moninkertaisen ajan.

Minulta olisi mennyt neljä kertaa kauemmin tehdä samat asiat, mitä Grantsin asiantuntija teki meidän puolesta.”

Kenelle Grants sopii?

Aarnio suosittelee Grantsin palveluita kenelle tahansa, mutta eritoten startupeille ja pienille yrityksille, joilla ei ole kaistaa perehtyä hakuprosessiin syvällisesti. Aarnion mukaan oli useita asioita, joita ei olisi hakemusta tehdessä keksinyt itse tai voinut pähkäillä tyhjästä. Grantsin asiantuntija teki ne osat, joihin yrityksellä itsellään ei olisi ollut osaamista tai aikaa.

Hyödyimme äärimmäisen paljon siitä, että Grantsin asiantuntija loi rakenteen ja kertoi, miten me voidaan antaa oma panoksemme prosessiin parhaalla tavalla. Asiantuntija hoitaa loput.”