Tammer BioLab x Grants – Kokenut kumppani tekee rahoitushausta nopeaa ja vaivatonta

Tammer BioLab x Grants – Kokenut kumppani tekee rahoitushausta nopeaa ja vaivatonta

Tammer BioLab Oy on vuodesta 1987 toiminut yritys, joka on erikoistunut mikrobiologisten elatusaineiden ja liuosta sisältävien putkituotteiden valmistukseen. Yritys valmistaa tuotteita kliinisille laboratorioille, elintarvike- ja ympäristölaboratorioille, eläinlääkäriasemille, tutkimus- ja opetuslaboratorioille sekä teollisuuteen muun muassa sopimusvalmistuksen muodossa.

Yhteistyö Grantsin kanssa lähti liikkeelle Grantsin yhteydenoton jälkeen. Toimitusjohtaja Sakari Jokiranta kertoo Grantsin erottuneen edukseen muiden samankaltaisten toimijoiden joukosta osaamisprofiilinsa sekä vahvan historian ja asiakasreferenssien ansiosta. Yhteistyön ensimmäisessä vaiheessa Tammer BioLab ja Grants hakivat onnistuneesti Business Finlandin T&K-avustuksen.

Asiantuntija säästää yrityksen aikaa

Jokiranta nostaa heti yhteistyön parhaaksi puoleksi prosessin helppouden, sekä yhteistyön Grantsin asiantuntijan Juho Vuononvirran kanssa.

”Parasta on helppous ja Juho. Hankkeet hoituvat itsevetoisesti, kun Juho tarttuu asioihin ja toimii ikään kuin projektipäällikkönä, joka ottaa kokonaisvastuun hakemuksesta ja varmistaa että homma tulee hoidettua.”

–Sakari Jokiranta

Jokirannalla on kokemusta rahoitushauista niin akateemisesta maailmasta kuin yrityspuoleltakin. Hän tietää mitä prosessi vaatii, ja arvostaa Grantsin asiantuntijan tuomaa helppoutta ja selkeyttä. Rahoitusasiantuntija pysyy ajan tasalla muuttuvista kriteereistä ja lisäselvityksistä, ja poimii olennaiset luvut budjettitaulukoista.  Myös raportointi, jonka Jokiranta on aiemmin kokenut työlääksi, sujuu vaivattomasti, kun päävastuu siitä on asiantuntijalla.

”Näissä hakemuksissa on todella paljon huomioitavaa. Juho varmistaa, että kaikki olennainen on nostettu hakemuksessa esille. Hänestä on myös ollut valtava apu kirjoittamisessa ja raportoinnissa, mikä on ollut tällä kertaa hurjan helppoa aiempiin kokemuksiin verrattuna.”

Vaivaton hakuprosessi vapauttaa resursseja

Jokiranta suosittelee Grantsin palveluita yrityksille, joilla ei ole mahdollisuutta irrottaa omaa työntekijää hakuprosessin projektipäälliköksi tai joilta puuttuu dedikoitu asiantuntija rahoituksen hakuun. Jokiranta toteaa, että palvelut sopivat kaikenkokoisille yrityksille riippumatta siitä, onko julkisen rahoituksen hakeminen entuudestaan tuttua vai täysin uutta.

Yhteistyö Grantsin kanssa tekee prosessista vaivatonta ja vapauttaa yrityksen resurssit ydinosaamiseen, eli tutkimus- ja tuotekehitystyöhön. Grants vastaa hakemuksen kirjallisesta sisällöstä ja sen muotoilusta.

”Grants sopii erinomaisesti yrityksille, joilla ei ole dedikoitua henkilöä hoitamaan rahoitushakuja. Yhteistyön ansiosta oma tiimimme pääsee keskittymään olennaiseen, ja hakuprosessi etenee yrityksen näkökulmasta todella vaivattomasti.”